Wszystko co musisz wiedzieć o malowaniu po numerach 0
Wszystko co musisz wiedzieć o malowaniu po numerach

Malowanie jest prostsze niż myślisz!

Masz już zestaw do malowania po numerach, ale nie wiesz od czego zacząć? A może zanim zdecydujesz się na zakup wolisz sprawdzić na czym to polega? To naprawdę proste i przyjemne. Nie musisz mieć specjalnych umiejętności i drogich akcesoriów. Wystarczy trochę miejsca, gotowy zestaw do malowania i pojemnik z H2O. Dodatkowo możesz przygotować ścierkę do wycierania nadmiaru wody i farby.

 

Co zawiera zestaw do malowania po numerach?

  • Zagruntowane, bawełniane płótno na blejtramie. Jest pokryte konturami obrazka. Numeracja pól odpowiada kolorom farb. Dzięki temu, że linie mają szary kolor, łatwiej jest je zamalować, nawet jaśniejszymi kolorami.
  • Kartkę ze schematem, która jest odwzorowaniem płótna. Pomoże Ci znaleźć przypadkowo zamalowane, lub nieczytelne numerki.
  • Farby na bazie oleju w ponumerowanych pojemnikach. W zależności od wzoru, ich ilość i kolory mogą się różnić. Zazwyczaj jest ich między 17 a 30.
  • Trzy nylonowe pędzle różnej grubości, dobrane odpowiednio do stopnia trudności i wielkości pól danego obrazu.
  • Haczyki i śrubki, które przykręcisz do ramy. Ułatwią one mocowanie gotowego obrazu na ścianie.

Wiesz już co znajduje się w każdym zestawie do malowania. Pora zatem przejść do niezbędnych informacji na start. Większość osób, która zaczyna przygodę z obrazami po numerach, nie zdaje sobie z nich sprawy.

Malownanie po numerach - co potrzebujemy

Farby w zestawie do malowania po numerach

Po pierwsze, farb olejnych nie należy rozcieńczać z wodą. Zdarzyło mi się już kilkukrotnie widzieć zdziwione twarze przyjaciół, których wprowadzałam w świat malowanek, w odpowiedzi na tą informację. To nie są farby, których używaliśmy w szkole. A nie oszukujmy się, jeśli nie interesujesz się malarstwem, ostatni kontakt z farbami miałeś prawdopodobnie na lekcjach plastyki. Zestaw do malowania zawiera gotowe farby, których nie trzeba mieszać czy rozwadniać. Wystarczy nakładać je na płótno.

Warto podkreślić, jak ważne jest przechowywanie farb. Najlepiej otwierać tylko pojemnik z kolorem, którego aktualnie używasz. Resztki farby nie mogą się dostać między wieczko a dolną część pudełka - nie będziesz mógł zamknąć szczelnie farbki i może ona zaschnąć. Przed zamknięciem należy wyczyścić opakowanie farbki chusteczką lub szmatką. Najlepiej wykorzystać farby maksymalnie w ciągu 10 tygodni po ich otwarciu.

Farbki do malowania po numerach

Malowanie obrazu - które pola jako pierwsze?

Kolejność, w jakiej pokryjesz pola nie ma większego znaczenia. Mówi się jednak, że lepiej malować od lewej do prawej strony, z góry na dół. Tym sposobem unikniesz rozmazywania farb. Są różne metody - niektórzy zaczynają od największych pól, inni najpierw pokrywają kolorem tło. Ja staram się malować najpierw farbą oznaczoną jednym numerem i dopiero gdy wszystkie przypisane jej przestrzenie będą gotowe, zmieniam kolor. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy. Z technicznego punktu widzenia, najlepszym rozwiązaniem będzie używanie farb w kolejności od najjaśniejszej do najciemniejszej. Mniej nasycony odcień łatwiej zamalować w razie pomyłki.

Malowanie obrazu po numerach

Pędzle

W zestawie znajdują się trzy pędzle ze sztucznego włosia. Każdy z nich ma inną grubość. Powinny w zupełności wystarczyć do pomalowania całego obrazu, ale można używać także swoich narzędzi. Nie zawsze średnica końcówki będzie Ci odpowiadać w 100%, więc lepiej mieć w zapasie parę dodatkowych pędzelków.

Pędzel trzymamy w ten sam sposób co długopis. Rękę można swobodnie oprzeć o płótno w trakcie malowania.

Jest kilka reguł dotyczących używania i mycia pędzli:

  • Nie zostawiamy pędzli w pojemniku z wodą, lub farbą,
  • nie uderzamy włosiem o dno pojemnika - może to powodować rozszerzenie końcówki,
  • nie używamy pędzli do mieszania farb w pojemniku, najlepiej wykorzystać do tego wykałaczkę lub patyczek,
  • do mycia nie używamy agresywnych środków chemicznych (najlepiej sprawdzi się szare mydło lub kosmetyki do kąpieli dla dzieci),
  • pędzle najpierw płuczemy w ciepłej wodzie, następnie nakładamy mydło i ponownie płuczemy. Wycieramy nadmiar wody z włosia ruchem obrotowym. Najlepiej położyć ścierkę na płaskiej powierzchni i przeturlać pędzel. Na końcu palcami formujemy kształt końcówki. Pozostawiamy do wyschnięcia.

 

Odpowiednie miejsce do malowania

Ze względu na szary kolor, linie mogą być mniej, lub bardziej widoczne w zależności od natężenia światła. Warto trochę poeksperymentować i ustawić odpowiedni kąt jego padania. Im jaśniejsze miejsce, tym mniej obciążone będą oczy. Ważna jest także pozycja podczas malowania. Jeśli będziesz się długo pochylać nad płótnem położonym na blacie lub stole, zacznie Cię boleć kark. Warto czasem zmieniać sposób siedzenia, na przykład opierając o coś płótno. Alternatywą jest także zakup sztalugi. Nie są one drogie, a jeśli planujesz zakup kolejnych obrazów, mogą się przydać. Sztalugi stołowe podwyższają górną część płótna. Możesz je postawić na każdej płaskiej powierzchni, natomiast sztalugi proste umożliwiają zarówno stanie, jak i siedzenie przy obrazie. Jedynym minusem tych drugich jest konieczność trzymania dłoni w powietrzu - po dłuższym czasie ta pozycja może stać się niewygodna. Nie każdy potrafi również nakładać precyzyjnie kolory, bez opierania ręki.

Miejsce odpowiednie do malowania

Ramy do obrazów

Obrazy malowane po numerach to świetna ozdoba wnętrz. Jeśli planujesz powiesić skończony malunek bez ozdobnej ramki, warto pokryć kolorami także boki płótna. Konieczne może się okazać również zamontowanie dołączonych do zestawu haczyków. Ramę możesz zakupić niemal w każdym sklepie plastycznym, choć osobiście polecam wybierać te przeznaczone do obrazków numerycznych. Są trochę głębsze i idealnie zakrywają brzegi płótna.

 

Lakierowanie

Gotowy obraz możemy zabezpieczyć werniksem. W zależności od upodobań, możesz wybrać taki, który nadaje efekt matu lub bardziej błyszczący. Nie jest to jednak konieczne do utrwalenia farb. Po zaschnięciu same nabiorą lekkiego połysku i będą ładnie wyglądać bez dodatków. 

 

Przede wszystkim, odważ się!

Po przeczytaniu wszystkich informacji pewnie złapiesz się za głowę myśląc: ,,jak tego dużo!’’. Uwierz mi, większość z tych rzeczy przyjdzie Ci naturalnie, do innych szybko się przyzwyczaisz. Staraj się jak najwięcej eksperymentować z malowaniem. Improwizuj, zmieniaj i przede wszystkim baw się dobrze. Pamiętaj, że nikt Cię nie ocenia. Malowanie to sposób na relaks, nie zamartwiaj się niepotrzebnie, że coś poszło nie tak. Jeśli czegoś nie wiesz, napisz do mnie lub poszukaj odpowiedzi na grupach tematycznych w internecie. Wiele osób zaczynało zadając sobie te same pytania, co Ty ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl