Filtry
Ilość arkuszy do kolorowania
Wielkość formatu
Cena
  • od
    do

Kolorowanki dla dorosłych

Myśląc o kolorowankach, wyobrażamy sobie dzieci w przedszkolu malujące kredkami świecowymi po kartce. Pokrywanie wzorów kolorami było wtedy na porządku dziennym. Istnieje przekonanie, że z kolorowania się wyrasta. To z kolei prowadzi do unikania tego typu twórczości. Czy takie myślenie jest słuszne?

Nauka potwierdza, że kolorowanie ma na nasz mózg bardzo pozytywny wpływ. Nie tylko wywołuje uczucie przyjemności, ale także, wzmacnia kreatywność. Kolorowanki mogą więc pomóc nie tylko w przezwyciężeniu stresu. Dodatkowo uwalniają pozytywne emocje.

Jeszcze kilka lat temu kolorowanki dla dorosłych były tematem niszowym. Niewielu o nich słyszało, a jeszcze mniej osób próbowało kolorować. Obecnie przestały kojarzyć się już tylko z dziecięcą zabawą. Coraz częściej psychologowie polecają kolorowanki jako skuteczny sposób na pozbycie się stresu.

Jak zacząć kolorować?

Aby zacząć kolorować, nie potrzebujesz wielu rzeczy. Wybierz malowankę dla dorosłych, znajdź wygodne miejsce. Przygotuj ulubione pisaki lub kredki. Pamiętaj o dobrym oświetleniu i prawidłowej postawie. Siedząc długo na krześle w nieodpowiedniej pozycji, zaczną Cię boleć plecy.

Koloruj dokładnie, staraj się nie wyjeżdżać za linię. Technik jest wiele, zależy jaki efekt chcesz osiągnąć. Nie przyciskaj końcówki zbyt mocno. Możesz w ten sposób zniszczyć papier i akcesoria do pisania. By osiągnąć lepszy efekt, nakładaj kolory warstwami.

Jaką kolorowankę wybrać na początek? 

Oczywiście możesz kupić pierwszą lepszą kolorowankę antystresową. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie na początek. Zwróć uwagę, na poziom trudności. Niestety nie jest on jednoznacznie wyszczególniony w opisie. W większości książek z kolorowankami dla dorosłych jest dość podobny. Na start warto jednak przejrzeć zdjęcia z wnętrza i zapoznać się ze wzorami. Zbyt duża ilość małych pól może zniechęcić początkujących. Kolorowanie ma być przyjemnością i relaksem, nie męczarnią. W stacjonarnej księgarni po prostu przeglądacie kartki. Kupując przez internet warto obejrzeć tak zwane ,,flip through''. To krótkie filmiki pokazujące strona po stronie co znajduje się w środku.

Ważna jest także tematyka. Jeśli nie będzie Ci odpowiadać, będziesz odkładać kolorowanie na później. Czasem po prostu wcale się za nie nie zabierzesz.

Kredki, pisaki, długopisy, markery — czym lepiej kolorować?

Tak właściwie, to bardzo indywidualna kwestia. Do kolorowania możemy używać wszystkich tych akcesoriów. Małe pola przyjemniej zamalować dobrze zaostrzoną kredką czy długopisem. Do tła idealnie nadają się markery i pastele. Wybierając akcesoria, warto zwrócić uwagę na grubość papieru i druk. Lepiej nie zniszczyć kolorowanki na odwrocie strony.

Żeby spróbować swoich sił w kolorowaniu, nie potrzebujesz drogich akcesoriów plastycznych. Wystarczą kredki szkolne i pisaki zakupione w markecie. Nadadzą się one do malowania, ale są to najczęściej produkty niskiej jakości. Gdy już wiesz, że kolorowanki antystresowe są dla Ciebie, wybierz bardziej profesjonalne przybory. Produkty dla artystów, takie jak kredki, lepiej kryją i mają bardziej wyraziste barwy.

Na co zwrócić uwagę, kupując kolorowankę?

Grubość i kolor linii

Druk to ważny element każdego wzoru. Niektórzy lubią bardziej wyraźne linie, inni preferują te delikatniejsze. Ważne, by kontury kolorowanek nie były rozmyte czy poruszone. Warto zwrócić uwagę na ich kolor. W Zależności od producenta jest on szary lub czarny. Grubość linii także ma znaczenie! Cienkie i delikatne możemy z łatwością przykryć warstwą markerów lub farb. Nadają obrazkom lekkości. Grube, wyraźne kontury i zadrukowane pola optycznie zmniejszają wzór i bardziej rzucają się w oczy.

Druk może być jednostronny lub dwustronny. Ta pierwsza opcja jest zdecydowanie lepsza, jeśli wybieramy pisaki. Nie musimy się martwić, że tusz prześwituje i brudzi kolejny wzór. Niektóre książki do kolorowania mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci pustych kartek między obrazkami.

Jakość papieru 

Bez papieru nie ma kolorowanki. To najbardziej istotny czynnik wpływający na jakość malowania i rysowania. Jeśli chcemy używać markerów i pisaków z tuszem alkoholowym, warto wybrać kolorowanki specjalnie do tego przystosowane. Mają grubszy papier, zazwyczaj około 180 g/m² i więcej. Kartki przypominają bardziej tekturę czy blok techniczny. Możemy być pewni, że dadzą sobie radę nawet z farbami. Cieńszy papier sprawdzi się przy kredkach i delikatnych pisakach. Wszystko zależy jednak od tego, jak mocno przyciskamy rysik.

Papier może być mniej lub bardziej porowaty. Jego struktura ma wpływ na kolorowanie. Pory lepiej chłoną atrament i tusz, chociaż używanie kredek może być problematyczne. Dla uzyskania lepszego, jednolitego efektu krycia musimy nałożyć kilka warstw koloru.

Wzory w kolorowance antystresowej dla dorosłych

Książki z malowankami dla dorosłych są zazwyczaj podzielone tematycznie. W jednych znajdziemy same zwierzęta, zarówno te prawdziwe, jak i te fantastyczne. W innych do pokolorowania będą miasta, krajobrazy czy postacie.

Każdy autor kolorowanek antystresowych ma swój charakterystyczny styl rysowania. Jedni słyną z tworzenia bardzo szczegółowych malowanek. Inni z dynamicznych konturów albo bardzo prostych wzorów.

Format i forma kolorowanki

Możemy spotkać się z kolorowankami dla dorosłych w kilku formatach. Tradycyjnym A4, dość powszechnym i lubianym. Kwadratowym, który pojawia się równie często i większymi, A3, spotykanymi raczej rzadko.

Większość kolorowanek dla dorosłych ma formę tradycyjnej, szytej lub klejonej książki. Okładka, ewentualnie wzmocniona kartonem, a w środku kartki. Możemy kupić również pocztówki do kolorowania, czyli luźne bloczki zapakowane zazwyczaj w ozdobne pudełko. Niektóre kolorowanki mają również formę kołozeszytu — arkusze są wyrywane, nawleczone na spiralne koła.

Rozwijaj swoje umiejętności

Kolorowanie sprawia Ci wielką frajdę, ale oczekujesz czegoś więcej? Chcesz poznać nowe techniki, nauczyć się cieniować i dodawać własne elementy do tła? W sieci znajdziesz mnóstwo kursów i instrukcji jak poprawić swoje umiejętności. Szukaj osób na podobnym poziomie, żeby się nie zniechęcić. Obserwuj na Instagramie lub Facebooku profile, na których organizowane są live ze wspólnego kolorowania. Dołącz do dedykowanej grupy i dziel się zdjęciami swoich obrazków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl